Podróżowanie z dzieckiem
Pojawienie się dziecka nie powinno powodować rezygnacji z odbywania podróży. Co prawda takie wyjazdy różnią się znacząco od dotychczasowych, jednak mogą być tak samo, a nawet bardziej udane. Podczas podróży z dziećmi zwraca się uwagę na inne aspekty, które wcześniej nie były w żaden sposób dostrzegane.
Gdzie udać się w podróż z dzieckiem?
W kwestii wyjazdów z malutkimi dziećmi często pojawiają się spory, zwłaszcza dziadkowie starają się odradzać ten pomysł młodym rodzicom. Jednak nie warto rezygnować z takich wyjazdów. Dziecko, które od najmłodszych lat jest zabierane w podróże potrafi dostosować się do wszystkich warunków. Ma nieustający kontakt z innymi ludźmi, co powoduje wzrost odporności na ewentualne bakterie i choroby. Ponadto jest ciekawe świata i niczego się nie boi, co pozwoli mu w przyszłości na lepsze kontakty z rówieśnikami. W pierwszą podróż najlepiej wybrać się w nieodległe miejsce i własnym samochodem, aby móc w każdej chwili się zatrzymać. Dobrym rozwiązaniem jest również wyruszenie w nocy, kiedy dziecko jeszcze śpi, najgorszą porą jest natomiast poranek, zanim dobrze się rozbudzi.
Organizacja postojów
Wybierając się w podróż samochodem należy liczyć się z korkami ulicznymi, to kolejny powód do tego, by podróżować nocą lub wczesnym rankiem. Dziecko prawdopodobnie prześpi wówczas większość trasy, a po przebudzeniu będzie chętne do energicznej zabawy. Zazwyczaj mimo wyjazdu w najbardziej optymalnym czasie można natrafić na przymusowy postój, w takich przypadkach konieczne jest skuteczne odwracanie uwagi dziecka. Jeżeli jest starsze poleca się rozmowę, młodszym natomiast wystarczy ulubiona zabawka, którą lubi się bawić w domu. Liczba postojów jest zależna od zachowania dziecka, choć najczęściej maluchy lubią jazdę samochodem, mogą obserwować otoczenie zza szyb. Podróże z maluszkiem nie powinny kojarzyć się z problemami i przykrym obowiązkiem, zmiana otoczenia choćby na kilka dni zawsze niesie ze sobą wyłącznie pozytywne skutki, zarówno dla rodziców jak i dziecka.