Elementy pielęgnacji włosów 

Świadoma pielęgnacja włosów jest konieczna, aby mogły one zdrowo rosnąć. Do tego celu najlepiej używać profesjonalnych kosmetyków, czasami te z drogeryjnych półek są niewystarczające. Obecnie wiele wyspecjalizowanych sklepów kieruje swoją ofertę nie tylko do salonów fryzjerskich, ale również dla osób chcących dbać o włosy w domu.

Elementy pielęgnacji włosów 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów?

Błędy w pielęgnacji włosów mogą przytrafić się każdemu, również doświadczonym włosomaniaczkom. Wbrew pozorom samodzielna pielęgnacja włosów nie jest trudna, wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby zobaczyć efekty. Wyróżnić można 10 wskazówek, które zdają się być najważniejsze. Warto wyrobić sobie rutynę, może zająć to więcej czasu, ale z całą pewnością nie będzie on stracony. Warto także dokonać zakupów online w sklepach fryzjerskich, w celu zaopatrzenia się w dobrej jakości kosmetyki pielęgnacyjne. W kosmetyczce nie powinno zabraknąć szamponu, odżywki i maski - w celu uzyskania potrzebnych informacji warto zapytać swojej zaufanej fryzjerki o poradę. Mycie włosów powinno odbywać się bez ich pocierania ręcznikiem, to prowadzi do osłabienia łusek włosów, które są najbardziej zewnętrzną częścią. W ten sposób można doprowadzić do przesuszenia, chropowatości i zmatowienia włosów na całej długości. Do uszkodzeń prowadzą również inne zachowania, na przykład wyciąganie włosów spod części garderoby, spanie na chropowatych poszewkach i z rozpuszczonymi włosami.

Oczyszczanie skóry głowy

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji włosów jest oczyszczanie skóry głowy. Zazwyczaj poświęca się temu zbyt mało czasu i uwagi, tymczasem to jeden z największych błędów. Stąd już blisko do pojawienia się łupieżu, problemu z szybkim przetłuszczaniem się włosów. Naskórek powinno się traktować delikatnie i odżywiać, a skórę można masować opuszkami palców, przez dłuższą chwilę. Wskazany jest także peeling, przynajmniej raz na 2 tygodnie. Aby zachować skórę głowy w doskonałej kondycji potrzebne są delikatne kosmetyki, bez zbędnych składników mogących ją podrażniać. Zawsze warto zainwestować większą kwotę, ale mieć pewność, że nie pojawią się żadne problemy. Pomocne są ponadto wcierki, które mają szereg potrzebnych właściwości. Wśród nich wyróżnia się między innymi widoczne wzmocnienie cebulek i skóry głowy, a także widoczne przyspieszenie porostu włosów.

Dostarczanie włosom niezbędnych składników odżywczych

Pożywieniem dla włosów są wszelkiego rodzaju substancje zawarte w kosmetykach. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na to, w jakich ilościach znajdują się one w konkretnych produktach do pielęgnacji. Poza ilością liczy się też ich ilość, zatem najlepszym rozwiązaniem jest zakup masek i odżywek o właściwościach odżywczych. Dobrze jest mieć po 3 opakowania różnych firm, aby stosować je zamiennie, włosy mogą się bowiem przyzwyczaić do niektórych kosmetyków. Na włosy doskonale działają olejki, choćby arganowy lub ten pozyskany z czarnuszki. Wiele kobiet wie coraz więcej na temat świadomej pielęgnacji włosów, dlatego robi co jakiś czas tak zwane SPA dla włosów. W tym celu nakłada się na włosy odżywkę, zawija się je w czepek lub turbam w mikrofibry i zostawia się je tak na godzinę. Po tym czasie niezbędne jest zmycie całości, włosom dobrze zrobi również nałożenie maski. W ten sposób łatwiej o zamykanie łusek włosa, a produkty z keratyną w składzie pozwalają na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych.