Kupujesz mieszkanie - jaką kwotę przygotować na wkład własny?

Zakup mieszkania to zawsze duże wydarzenie, które wiąże się z koniecznością spełnienia wielu formalności i przygotowaniem pewnej ilości gotówki. Planując wziąć kredyt hipoteczny warto wiedzieć, że bank będzie wymagał pewnej kwoty, która pozwoli na uruchomienie kredytu. W ten sposób banki mogą się upewnić, że osoba chcąca sfinansować zakup mieszkania, podchodzi na poważnie do tej sprawy.

Co to jest wkład własny?

Według rozporządzenia Komisji Nadzoru Finansowego z 2013 roku, każdy bank musi zażądać od kredytobiorcy pewnej kwoty określanej właśnie jako wkład własny. Jest to pewna część wartości mieszkania, najczęściej określana jako procent ceny mieszkania. To właśnie od tego, jak dużo własnych środków kredytobiorca zapłaci na start zależy, jakie warunki kredytu otrzyma. 

W 2013 roku wkład własny wynosił około 5% wartości mieszkania, dziś najczęściej wymagane jest wpłacenie dwudziestu procent ceny nieruchomości. Taka zmiana odzwierciedla w pewnym stopniu sytuację na rynku finansowym. Większa kwota otrzymana od potencjalnego kredytobiorcy daje bankowi większą gwarancję spłaty całego kredytu.

Kupujesz mieszkanie - jaką kwotę przygotować na wkład własny?

Ile procent wynosi wkład własny do kredytu hipotecznego w 2021 roku?

Wysokość wkładu własnego zależy od konkretnego banku, w którym kredytobiorca chciałby wziąć kredyt hipoteczny. Liczy się także zdolność kredytowa - im gorsza, tym bank będzie wymagał większego wkładu własnego.

Wkładem własnym nie musi być jednak gotówka. Mogą to być także środki znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych lub lokatach. Ciekawą formą pokrycia wkładu własnego może być też działka budowlana Takie rozwiązanie stosowane jest jednak tylko w przypadku kredytów hipotecznych na budowę domu. Nie ma natomiast możliwości, aby inne rzeczy zostały uznane za wkład własny. Dotyczy to głównie kamieni szlachetnych, kruszców lub drogocennej biżuterii, jaką niektórzy klienci chcieliby użyć jako wkładu własnego.

W celu poznania szczegółów dotyczących wkładu własnego do konkretnego kredytu hipotecznego w danym banku, najlepiej skontaktować się z tym bankiem.