Jak wygląda leczenie kanałowe?
Aktualnie nadal istnieje przekonanie wśród pacjentów, że leczenie kanałowe to długi i bolesny zabieg, na który do dentysty należy udać się kilka razy. Obecna stomatologia jednoznacznie obala ten mit. Leczeniem kanałowym nazywamy zabieg endodontyczny. Z kolei endodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba. Nowoczesne metody i technologie sprawiają, że endodoncja daje możliwość lepszego standardu leczenia kanałowego, dzięki czemu zabieg wykonuje się podczas jednej wizyty zupełnie bezboleśnie. W ofercie wielu gabinetów stomatologicznych w Krakowie znaleźć można także usługę leczenia kanałowego.
W jakich przypadkach leczenie kanałowe jest konieczne?
Stany zapalne występujące w obrębie miazgi zęba lub wierzchołków korzeni sprawiają, że nerw zęba trwale ulega uszkodzeniu, wtedy też konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego. Przed przystąpieniem do zabiegu wykonuje się najpierw wnikliwe badania kliniczne oraz diagnostykę obrazową tj. tomografia komputerowa i RTG. Niestety jeśli nie podejmiemy leczenia, grożą nam silne dolegliwości bólowe, które często w konsekwencji wiążą się z powikłaniami m.in. rozszerzeniem się stanu zapalnego na sąsiednie tkanki miękkie i twarde. W gabinetach stomatologicznych w Krakowie leczy się zęby, które przeznaczone były do usunięcia. Leczenie kanałowe przebiega bezboleśnie w komfortowych warunkach. Zespół gabinetów stomatologicznych w Krakowie składa się z profesjonalistów, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje i zdobywają wiedzę.
Przebieg leczenia kanałowego
Aby przeprowadzić skuteczny zabieg leczenia kanałowego, w gabinecie stomatologicznym w Krakowie wykonuje się go pod mikroskopem. Ważne jest również bezpieczeństwo i komfort pacjenta, dlatego leczenie poprzedzone jest znieczuleniem. Najczęściej stosuje się znieczulenie miejscowe lub sedację. Oba rodzaje znieczuleń przynoszą rezultat. W gabinecie stomatologicznym w Krakowie leczenie kanałowe rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia kanałów zębowych z bakterii i pozostałości tkanek. W przypadku pozostawienia nawet najmniejszego fragmentu kanału grozi nam ponowny rozwój stanu zapalnego. Zatem oczyszczenie kanałów zębowych jest najważniejszym etapem zabiegu i od niego zależy powodzenie leczenia. Kiedy kanały zębowe zostaną oczyszczone, stomatolog wprowadza gutaperkę będącą biokompatybilnym materiałem. Potem, kanały muszą zostać wypełnione. W gabinetach stomatologicznych w Krakowie panują sterylne warunki, które stanowią klucz do sukcesu zabiegu. Sterylność dentysta zawdzięczać może zestawowi składającemu się z gumowej osłony umiejscowionej na klamrach. W ten sposób pacjent zostaje zabezpieczony przed przedostaniem się do jamy ustnej substancji używanych do opracowania kanałów zęba. Sam proces i rezultat leczenia kanałowego poparte muszą zostać przez użycie diagnostyki radiologicznej. Dzięki takim działaniom możemy sprawdzić, czy udało się dokładnie oczyścić i wypełnić kanały zęba.
Czy po leczeniu kanałowym możliwe są dolegliwości bólowe?
Po zabiegu leczenia kanałowego istnieje możliwość wystąpienia dolegliwości bólowych. Dzieje się tak, ze względu na ingerencję w okolicy tkanek okołowierzchołkowych. Często czas trwania bólu i jego nasilenie zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Z czasem nadwrażliwość zęba po zabiegu leczenia kanałowego znika. Znajdź gabinet, który oferuje bezbolesne leczenie kanałowe, które poprzedzone jest konsultacją z lekarzem stomatologiem oraz diagnostyką.
Artykuł przygotowany we współpracy z gabinet stomatologiczny Kraków.