Trwałe i estetyczne meble łazienkowe. Czym kierować się przy ich wyborze?

Meble łazienkowe są nieodłącznym elementem wyposażenia każdej łazienki. To w nich przechowujemy kosmetyki i pozostałe akcesoria łazienkowe, a meble same w sobie stanowią ozdobę i dekorację wnętrza. Aby meble łazienkowe posłużyły nam jak najdłużej i codziennie cieszyły oczy, konieczny jest właściwy wybór poszczególnych elementów. Czym powinniśmy kierować się przy wyborze nowych mebli do swojej łazienki?

Dopasowanie rozmiarów mebli do parametrów pomieszczenia

Łazienki to w większości przypadków niewielkie pomieszczenia, w którym nie ma zbyt wiele wolnej przestrzeni. Posiadacze małych łazienek szczególną wagę powinni przywiązywać do doboru takich elementów wyposażenia, które będą dopasowanie do rozmiarów ich pomieszczenia. Dobierając meble łazienkowe należy również pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości między meblami a znajdującą się w pomieszczeniu armaturą – umywalką, muszlą klozetową i kabiną prysznicową, do których powinien być zachowany dobry i wygodny dostęp. Przed zakupem warto więc dokładnie wymierzyć wszystkie wnęki, w których znaleźć powinny się meble oraz ocenić układ całego pomieszczenia.

Ciekawym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych łazienek o ograniczonej powierzchni użytkowej, będą meble łazienkowe wiszące. Ich wykorzystanie pozwala bowiem lepiej zagospodarować wolną przestrzeń, a przy okazji zaoszczędzić cenne miejsce na podłodze. Szafki łazienkowe wiszące występują w różnych rozmiarach oraz pojemnościach i świetnie sprawdzą się umieszczone np. nad pralką lub pod umywalką. Meble łazienkowe w postaci wysokiego słupka również będą doskonałym wyborem do niewielkich pomieszczeń, w których każdy zaoszczędzony centymetr kwadratowy się liczy.

Trwałe i estetyczne meble łazienkowe. Czym kierować się przy ich wyborze?

Jakość wykonania i materiał mebli łazienkowych

Meble łazienkowe codziennie są narażone na kontakt z wodą, parą wodną oraz wilgocią. Aby sprostać takim warunkom użytkowania i na długo zachować swój atrakcyjny wygląd oraz pełne walory użytkowe, muszą być wykonane z trwałych i odpornych na wysoką wilgotność materiałów. Renomowani producenci do ich produkcji wykorzystują wyłącznie wodoodporne płyty, których zastosowanie gwarantuje wysoką jakość użytkowania tak wykonanych mebli łazienkowych. Przed zakupem konkretnych elementów wyposażenia wnętrza warto więc zawsze upewnić się, czy zostały one wykonane z odpornych na podwyższoną wilgotność materiałów.

Oprócz samej jakości drewna i płyt zastosowanych do wykonania wyposażenia wnętrza, oglądając meble łazienkowe warto także zwrócić uwagę na pozostałe elementy ich wykończenia. Nóżki, okucia, zawiasy, klamki i pozostałe elementy ozdobne zastosowane do wykończenia mebli również powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów. Cennym dodatkiem będzie specjalna nierdzewna powłoka, która będzie chroniła wrażliwe elementy przed przedwczesnym zniszczeniem i co za tym idzie obniżeniem ich walorów estetycznych. Wybierając gotowe meble łazienkowe warto także sprawdzić jakość zastosowanych w nich zawiasów i systemów, które powinny chodzić płynnie oraz sprawiać solidne oraz trwałe wrażenie.