Wypożycz auto i zwiedzaj Mazowsze!
W sercu Mazowsza znajduje się Warszawa, stolica Polski. Jest ważnym centrum biznesowym i turystycznym. Wizytówką Warszawy jest Stare Miasto i Zamek Królewski. Znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Granica miasta sąsiaduje z Puszczą Kampinoską. To jedyny na świecie park narodowy, który znajduje się tak blisko stolicy państwa.
Centrum kraju i Europy
W samym centrum Polski, będącym jednocześnie centrum Europy, przecinają się szlaki komunikacyjne i handlowe. Łączą zachód kontynentu ze wschodem. Przez Mazowsze prowadzi droga Paryż-Berlin-Warszawa-Moskwa. Warszawskie Lotnisko Okęcie obsługuje ponad 80% pasażerów przybywających do Polski. Dzięki rozbudowanej sieci dróg i linii kolejowych województwo oferuje doskonałe połączenia z różnymi zakątkami kraju.
Autonomia historyczna
Płock jest historyczną stolicą regionu. To najstarsze miasto na Mazowszu, stolica biskupstwa mazowieckiego od 1075 roku. Prawa miejskie zdobyło w 1237 roku. Rozwinęły się tu charakterystyczne zwyczaje i tradycje. Uczyniły region jednolitą całością. Lokalizacja historyczna wymusiła na mieszkańcach budowę zamków obronnych i wież strażniczych. Można zobaczyć do dziś, podążając szlakiem książąt mazowieckich.
Różnorodność kulturowa
Współczesne województwo mazowieckie pokrywa się w części z obszarem historycznego Mazowsza. Oddzielono od nich ziemie łowickie, łomżyńskie i rawskie. Wcielono natomiast odrębne kulturowo i historycznie regiony, czyli fragment Podlasia, Kurpiów i ziemi radomskiej. Ta różnorodność jest widoczna w architekturze wiejskiej, folklorze, kuchni regionalnej i sferze religijnej. Na Mazowszu możemy zobaczyć zarówno kościoły katolickie i protestanckie, jak i synagogi, meczet, sikhijską guardwarę i jedyną polską wolnostojącą kaplicę mormonów.
Największymi miastami na Mazowszu, poza Warszawą, są Płock, Radom, Siedlce i Ostrołęka.
Przyroda i rekreacja
20% powierzchni Mazowsza zajmują lasy, przede wszystkim dębowe i sosnowe. W ich obrębie znajdują się pozostałości królewskich lasów: Biała i Zielona na Kurpiach. Na terenie Mazowsza znajduje się Kampinoski Park Narodowy, 62 chronione obszary krajobrazowe, 9 parków krajobrazowych i 171 rezerwatów przyrody.
Panują tu idealne warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. To raj dla ornitologów, którzy mogą podziwiać różnorodne gatunki ptaków. Mazowsze cieszy się też dużą popularnością wśród miłośników wędkarstwa i kajakarstwa, a także żeglarstwa i windsurfingu.
Kolebka polskiej kultury
Kolebka polskiej kultury znajduje się na Mazowszu, przede wszystkim w Czarnolesie. To właśnie tutaj mieszkał i pisał Jan Kochanowski. W Żelazowej Woli urodził i mieszkał do 20 roku życia wybitny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Studiował w Warszawie. Z Mazowszem związani są również Witold Gombrowicz, Juliusz Słowacki, Stefan Żeromski, Bolesław Prus, Julian Tuwim, Henryk Sienkiewicz, Zofia Nałkowska, Maria Skłodowska-Curie i Jarosław Iwaszkiewicz.
Warszawa oferuje bogate życie kulturalne. Działa tu wiele muzeów i teatrów. Ponadto w stolicy Polski organizowane są liczne festiwale, koncerty i wystawy. Jednak w innych mazowieckich miejscowościach również organizowane są ciekawe wydarzenia kulturalne.
Materiał powstał przy współpracy z Express.pl - rent a car Warszawa.