Najważniejsze rodzaje zamocowań

Najważniejsze rodzaje zamocowań

Prace budowlane wymagają różnych zamocowań. Należą do nich wkręty, śruby oraz kotwy z różnego rodzaju materiałów oraz o różnych wymiarach. Muszą być dopasowane do materiału, w którym zostaną osadzone oraz obciążenia, któremu zostaną poddane.

Jak dopasować rodzaj zamocowania?

Wkręty i kołki mogą być kupowane osobno lub w zestawach. W pierwszej kolejności należy ustalić rodzaj oraz długość kołka i do niego dobrać odpowiedni wkręt. Śruby oraz wkręty powinny posiadać średnicę dopasowaną do średnicy kołka i być o 5 mm od niego dłuższe. Długość śrub oraz wkrętów powinna być odpowiednio dobrana do grubości mocowanego elementu.

Standardowe kołki

Mocowanie za pomocą kołków następuje przez rozparcie rozciętych ścianek kołka poprzez dokręcanie śruby lub wkrętu. Kołki dobrze sprawdzają się przy każdym rodzaju podłoża i niewielkim obciążeniu. Przy większym stosowane są głównie w materiałach pełnych.

Najwygodniejsze są kołki szybkiego montażu pozwalające na mocowanie przelotowe. Zamiast wkrętów stosuje się gwoździe. Kołki szybkiego montażu doskonale sprawdzają się w zamocowaniach wielootworowych, gdzie konieczne jest wiercenie otworów w podłożu.

Kołki uniwersalne

Stosowane są przy mocowania elementów pełnych i drobnootworowych. Podczas wkręcania następuje rozparcie i pęcznienie, co tworzy garby kotwiące na ścianach kołka. Kołek podczas dokręcania nie powinien obracać się, wkręt nie może być zbyt gruby, a skrzydełka blokujące ścięte, gdyż nie pozwoli to na wykonanie zamocowania.

Najważniejsze rodzaje zamocowań

Kołki do miękkich materiałów

W celu zwieszenia ciężkich przedmiotów (np. szafek kuchennych) na ścianach z lekkich materiałów używa się śrub z gwintem metrycznym i kołków osadzanych poprzez wkręcenie w nawiercony otwór o małej średnicy. Do zawieszenia lekkich przedmiotów w styropianie wykorzystuje się kołki ślimakowe wkręcane bez nawiercenia otworu.

Zamocowania w pustych przestrzeniach

Dla dużych obciążeń i ścian z płyt g-k najlepiej sprawdzają się kołki molly. Podczas dokręcania pęcznieje metalowa tuleja tworząca gniazdo osadcze. Kołek musi być wcześniej zaciśnięty specjalnymi szczypcami, a długość tulei odpowiadać grubości ścianki podłoża. W ścianach z płyt g-k mogą zostać użyte kołki ślimakowe osadzane za pomocą specjalnego wiertła. Jeśli natomiast chcemy powiesić na nich żyrandol należy zastosować kotwy skrzydełkowe.

Kotwy chemiczne

Stosowane są przy dużych obciążeniach w podłożach pełnych i drobnootworowych. Elementem mocującym jest specjalnie uformowana kotew wklejana w wywiercony otwór. W niego umieszcza się ampułkę z żywicą i tuleję siatkowaną oraz wbija się kotew.