Mikrorury w budowie nowoczesnych sieci światłowodowych

Od kilku lat obserwujemy dynamiczny i intensywny rozwój nowoczesnych metod telekomunikacji. Bez wątpienia zaliczają się do nich sieci światłowodowe, które coraz częściej zastępują klasyczne sieci kablowe. Na błyskawiczny rozwój sieci światłowodowych wpływa możliwość zastosowania do ich tworzenia specjalnych systemów mikrokanalizacji. To właśnie dzięki nim pojawiają się znacznie szersze możliwości w zakresie projektowania, tworzenia oraz korzystania z kanalizacji telekomunikacyjnej.

Czym są mikrorury i jaką pełnią rolę w nowoczesnych sieciach światłowodowych?

Pod pojęciem mikrorur kryją się specjalne akcesoria przeznaczone do budowy oraz ochrony nowoczesnych sieci światłowodowych. Pozwalają na doprowadzenie transferu szerokopasmowego do wielu budynków w miastach, a także na zapewnienie dostępu do sieci światłowodowej na terenach pozamiejskich, które do tej pory zwykle znajdowały się poza zasięgiem komunikacji światłowodowej. Dzięki mikrorurom można ją doprowadzić nawet do takich miejsc, w przypadku których w przeszłości było to po prostu nieopłacalne.

W ramach technologii mikrorur do pierwotnej rury telekomunikacyjnej wprowadzane są specjalne mikrorurki, do których można wdmuchiwać cienkie i wielowłóknowe kable światłowodowe. Takie możliwości pozwalają także na szybszą rozbudowę istniejącej sieci. Mikrokanalizacja jest naturalną ewolucją systemu doziemnego z tradycyjną kanalizacją kablową. Jest to bez wątpienia przyszłość telekomunikacji, która będzie rozwijała się w kolejnych latach. Same mikrorury to natomiast nowoczesne, jakościowe produkty, które już teraz są dostępne w szerokim wyborze typów i rodzajów.

Mikrorury w budowie nowoczesnych sieci światłowodowych

Rodzaje i podział mikrorur telekomunikacyjnych

Dostępne w sprzedaży mikrorury dzielą się na kilka typów. Wszystko po to, aby każdy mógł wybrać spośród nich produkt idealnie dopasowany do potrzeb własnych oraz specyfiki budowanej sieci telekomunikacyjnej. Wśród mikrorur wyróżniamy akcesoria jednowarstwowe, które są w całości wykonane z jednego materiału. Mikrorury dwuwarstwowe stanowią natomiast połączenie dwóch materiałów, z których drugi stanowi zwykle wewnętrzna warstwa silikonu. Jej obecność ma za zadanie zmniejszyć tarcie w trakcie umieszczania w mikrorurze światłowodów.

Mikrorury mogą mieć zarówno powierzchnię gładką, jak i rowkowaną. Te pierwsze są pozbawione w środku jakichkolwiek profilowań. Mikrorury rowkowane posiadają natomiast wewnątrz charakterystyczne, wydłużone rowkowanie. Jego obecność ma na celu zmniejszenie oporu umieszczanego w mikrorurze światłowodu.

Większość mikrorur dostępnych w sprzedaży powstaje z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Jednym z najczęściej stosowanych do ich produkcji jest polietylen. Jest to tworzywo sztuczne o wysokiej gęstości, które wyróżnia się dodatkowo dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie wysokich temperatur i czynników chemicznych. Polietylen jest przy tym wysoce odporny na rozciąganie oraz posiada doskonałe właściwości dielektryczne. Mikrorury są ponadto dostępne w różnych rozmiarach, co pozwala na dobór materiałów o odpowiednich parametrach użytkowych. Znaleźć je można także w zróżnicowanej palecie kolorystyczne – od klasycznych bieli, szarości i czerni, po takie kolory jak czerwień, fiolet, a nawet żółć.