Jak rozpoznać piosenkę z użyciem telefonu?

W dobie dzisiejszego świata, w którym nikt nie rozstaje się ze swoim smartfonem powstało wiele aplikacji, które zostały stworzone po to, by rozpoznawanie piosenek nie było takie trudne jak kiedyś. Dziś wystarczy zanucić lub wpisać fragment piosenki do odpowiedniej aplikacji, by została ona odnaleziona. Dawniej było to znacznie trudniejsze i kosztowało znacznie więcej czasu i wysiłku.

Rozpoznawanie piosenek za pomocą aplikacji

Każdy z pewnością miał taką sytuację, gdy jakaś piosenka wpadła mu w ucho, wcześniej zupełnie jej nie znając czy nawet  nie słysząc. Najczęściej w głowie zostaje nam tylko melodia. Kiedyś z samą melodią rozpoznawanie piosenek nie było takie proste. Jedyną opcją było wyszukiwanie list przebojów czy audycji radiowych jakie były puszczane w danym dniu czy godzinie.

Współcześnie w dobie smartfonów i licznych aplikacji do nich, bez trudu można odnaleźć interesujący nas numer. Aplikacja nie tylko wskaże nazwę utworu i jego autora, ale także wyświetli tekst piosenki oraz dostosuje go do czasu, w którym piosenka jest odtwarzana.

Aplikacje, które służą do rozpoznawania piosenek pomocne są nie tylko podczas poszukiwania nieznanego utworu, ale także gdy szukamy szczegółowych informacji na jego temat. Aplikacja jest niezwykle prostym i szybkim rozwiązaniem w porównaniu w wyszukiwaniem piosenki przez wyszukiwarkę. Warto wiedzieć, które aplikacje są godne do posiadania na własnym smartfonie i które należy przetestować. Dzięki ich ogromnej ilości z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, odpowiedniego do osobistych preferencji.

Jak rozpoznać piosenkę z użyciem telefonu?

Konieczność posiadania dostępu do Internetu

Rozpoznawanie piosenek z użyciem aplikacji wymaga połączenia internetowego, gdyż wyszukiwanie odbywa się na zdalnych serwerach, które muszą być podłączone do sieci. Na szczęście są aplikacje, które podczas braku dostępu do internetu umożliwiają zapisanie tzw. tagów piosenek po to, gdy łącze powróci dowiedzieć się co to za piosenka. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż tytuł pożądanej przez na piosenki poznamy dopiero w momencie, gdy odzyskamy połączenie.

Aplikacje do rozpoznawania muzyki

Shazam to najpopularniejsza aplikacja do rozpoznawania muzyki. Została ona pobrana przez kilkadziesiąt milionów użytkowników, co świadczy o jej jakości. Bywa, że do rozpoznania piosenki aplikacja ta potrzebuje jedynie sekundy, gdy nie występują inne zakłócenia dźwiękowe. Aplikacja ta umożliwia także zapisywanie i odsłuchiwanie części utworu, zakup w sklepie Amazon MP3 lub iTunes, wyświetlanie dodatkowych informacji o oglądanych obecnie kanałach telewizyjnych, prezentowanie za pośrednictwem YouTube teledysków i koncertów, udostępnianie tagowanych piosenek na Facebooku czy Twitterze, prezentowanie tekstu piosenki aktualnie odtwarzanej oraz zapisywanie lokalizacji GPS.

Do innych znanych aplikacji do rozpoznawania utworów zaliczają się: SoundHound (Android, iOS), TrackID (Android), musiXmatch (Android, iOS), MusicID (Android, iOS) czy Music Recognition/Visualizer (Android).